
Найбільші революції за 100 років
За останні сто років в світі спалахувало багато революцій, в ході яких здійснювалися державні перевороти та змінювалися верхні ешелони влади в країні. Звісно, радикальні процеси перетворення громадських формацій проходять з порушенням діючих правових, конституційних норм. Як правило, виконавцями та замовниками змін виступає опозиційна частина правлячого класу або населення. Революції відбуваються відносно швидко, супроводжуючись руйнацією колишнього суспільства, соціальних інститутів.
Жовтнева революція 1917 року
Жовтнева революція 1917 року.Лютий-жовтень 1917 року – визначний період
Безперечно, однією із самих масштабних революцій 20 століття вважаються події, які відбулися в Росії в 1917 році. Для царизму кінець лютого став фатальним, оскільки Микола II відрікся від влади, а в країні встановився республіканський лад. На перших порах широка демократизація суспільства зумовила популярність Тимчасового уряду, але потім революційна ейфорія закінчилась. Причиною було те, що обіцяні радикальні зміни не відбулися. Після лютневого перевороту виникло двовладдя, а Росія стала демократичною країною.
Але це були тільки перші кроки…
Події Жовтневої революції значною мірою вплинули на подальший хід світової історії, тому що був повалений Тимчасовий уряд, а до влади прийшли лідери більшовиків, представники есерів, селянських фракцій, меншовиків. Жовтневу революцію багато хто вважав тоді національною катастрофою, адже вона стала причиною запровадження тоталітарного режиму. До сьогоднішніх днів історики не можуть зійтися на єдиній думці, але незаперечною істиною вважається факт, що після перевороту держава почала розвиватися в іншому напрямку.
Революція в Росії стала кінцем царського режиму. Також наслідками Жовтневого перевороту став розвал Російської Імперії на національні держави, поширення робітничого руху по всьому світу.
Цікаві факти про жовтневу революцію 1917 року
Що стосується цікавих фактів про революцію 1917 року, можна назвати слідуючі моменти:
- - загони Червоної Гвардії формувались із дезертирів, колишніх в’язнів. Вони отримували гроші від більшовиків;
- - багато хто думає, що рушійною силою були більшовики, але це міф. Насправді великим впливом в армії користувались есери, анархісти.
Українська національна революція, яку очолила Центральна Рада, розпочалася під впливом лютневих подій. ЇЇ лідерами стали представники політичних партій, студентських, наукових, військових організацій. У період змін Україна пережила різні форми державності (УНР,ЗУНР), але незалежність втримати не змогла. Причиною поразки була несконсолідованість політичної еліти, наявність розбіжностей між національними завданнями визвольного руху. Хоч в країні і встановилась радянська влада, українська революція 1917 року стала початком формування модерної політичної нації і знайшла своє продовження в інших формах боротьби.
Кубинська революція 1953 року
Кубинська революція – боротьба за владу
Озброєне повстання розпочалося з штурму казарм Монкада в липні 1953 року і закінчилось перемогою опозиційного руху, яке очолив Фідель Кастро. Наслідки латиноамериканської революції вагомі, тому що країна стала на шлях будівництва соціалізму. Також був підписаний закон про аграрну реформу (60% земельних угідь передали селянам, 40% державному сектору), ліквідувалось іноземне землеволодіння. США такі зміни не влаштовували, адже з їхнього боку були висунуті деякі вимоги, на які Фідель Кастро прореагував негативно. В вересні-жовтні банки, торгові підприємства, нафтопереробні заводи американських компаній відійшли у власність держави. В 1961 році Вашингтон розірвав дипломатичні відносини з Кубою, Кастро пішов на зближення з Москвою, взявши собі на озброєння комуністичну риторику.
Помаранчева революція 2004 року
Помаранчева революція - причиною протестів, пікетів, страйків та інших актів непокори громадян стали президентські вибори, в ході яких перемогу отримав Віктор Янукович.
Людей такі результати не задовольнили, тому вони вийшли на Майдан Незалежності, вимагаючи справедливого підрахунку голосів. Для захисту демократичних прав до Києва приїхали сотні тисяч людей. На протязі майже двох місяців глядачі всього світу спостерігали за діями мітингувальників, скандуючих «Ю-щен-ко!». Основною рушійною силою Помаранчевої революції стали студенти, пенсіонери, інтелігенція, представники середнього і малого бізнесу. За весь період заворушень в мітингах прийняли участь декілька мільйонів людей. Протести мали мирний характер, тому жертв не було.
Основним результатом революції стало призначення повторного другого туру виборів. Також були внесені зміни до Конституції, зменшуючі повноваження президента. 26 грудня 2004 року перемогу на парламентських виборах отримав Віктор Ющенко з відривом в 8%. Українська революція призвела до зміни правлячої еліти, до переорієнтації внутрішньо- і зовнішньополітичного курсу держави. До речі, по оцінкам експертів виборча кампанія в плані грошових витрат обійшлась дуже дорого.
Схоже за змістом:
Сайт Clarity+
Clarity+ — це інноваційна натуральна формула, створена для підтримки життєвої енергії, когнітивної
Де купити косметику від брендів?
Чекай, ти ще не знаєш про PoNi? Це не просто магаз, а справжній рай для тих, хто кайфує від топової