Львів » Відпочинок / Туризм » Львів музеї і галереї » Музей у Львові імені Андрія Шептицького
Музей у Львові імені Андрія Шептицького

Музей у Львові імені Андрія Шептицького

person access_time6-05-2023, 21:39 visibility1 chat_bubble_outline0

Національний музей у Львові імені Андрія Шептицького –найвизначніша в Україні скарбниця пам’яток національної культури та мистецтва, закладена 1905р. митрополитом Андреєм Шептицьким, спочатку як приватна фундація за назвою „Церковний музей”, а з 13 грудня 1913 року урочистим актом передана у дар українському народові як Національний музей у Львові.

Зароджене на хвилі національного піднесення в Україні, постання такого музею на початку ХХ століття стало прикметною подією, значимість якої була вагомо засвідчена не тільки українською, а й світовою пресою – про неї писали в Росії, Польщі, Німеччині, Франції, Італії та США.
Роботу з організації музею та укомплектування збірок за активної участі української громади очолив професор Іларіон Свєнціцький (1876-1955), відомий вчений у ділянках історії, славістики та мистецтвознавства, довголітній директор музею (1905-1952).

 Водночас розвиткові музею сприяли Іван Франко, Василь Щурат, Володимир Шухевич, Йосип Боцян, Михайло Павлик, Михайло Грушевський, Олекса Новаківський, Іван Труш, Соломія Крушельницька та багато інших відомих діячів науки і культури, котрих гуртував музей.
На сьогодні музей є одним із найпотужніших в Україні та світі осередків збереження, вивчення та популяризації надбань української духовно-мистецької спадщини (понад 150 тис. од. зб.).


Предметом особливої гордості є найповніша і найчисленніша в Україні збірка українського середньовічного сакрального мистецтва ХІІ – ХVІІІ ст., яка доносить із глибини століть художню культуру України в оригіналах давніх епох. Найбільш вартісним є зібрання творів іконопису ХІІ – ХVІІІ ст. (понад 4000 од. зб.), у т. ч. пам’ятки золотої доби українського іконописного малярства („Юрій Змієборець” ХІV ст. із Станилі, „Архангел Михаїл з діяннями” ХІV ст. із Сторонни, „Св. Параскева П’ятниця” ХІV ст. із Ісаїв, „Богородиця Одигітрія” ХV ст. з Красова та ін.). Вартісні пам’ятки писемної культури (ХІ – ХVІІІ ст.) зосереджені у фонді рукописів та стародруків – Бучацьке Євангеліє (поч. ХІІІ ст.), Пандекти Антіоха (1307р.), кириличні інкунабули друку Швайпольта Фіоля, Франциска Скорини, Івана Федорова та ін. Цінними є зібрання графіки (понад 30 000 од.), скульптури, народного мистецтва (понад 30000 од. зб.). У фондах живопису ХІХ ¬– початку ХХ ст. представлено твори класиків української образотворчості – Т. Шевченка, Т. Копистинського, К. Устияновича, С. Васильківського, І. Труша, О. Кульчицької, О. Новаківського. Різнобічно розгорнено і сучасне українське мистецтво.

Щорічно музейні експозиції, тимчасові виставки та інші культурно-мистецькі акції відвідують понад 100 тис. шанувальників мистецтва. Кращі твори із фондових зібрань представлені у експозиціях: „Давнє українське мистецтво ХІІ – ХV ст.”, „Українське мистецтво ХVІ – ХVІІІ ст.”, „Українське мистецтво кін. ХVІІІ – поч. ХХ ст.”

Окрім того, гостинно чекають на своїх відвідувачів художньо-меморіальні музеї, експозиції яких розгорнуті у колишніх оселях та творчих майстернях митців – І.Труша, О.Новаківського, О.Кульчицької, Л.Левицького.

---

Контакти
м. Львів
пр. Свободи,20
тел.:(+380 32) 235-88-56

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть і натисніть Ctrl+Enter

Схоже за змістом:

Електрик в Кам'янці

personadmin access_time01-бер-2024

Пропоную послуги кваліфікованого електрика в місті Кам'янець-Подільський. Надаю повний спектр

Магазин Elf Bar + цигарки

personadmin access_time29-лют-2024

У нашому асортименті магазину кожен знайде великий вибір електронних сигарет, від початкових

Коментарі (0)

Добавити коментар