Львів » Цікаво почитати » Вампіри. Реальність і вимисел. Всесвітньо відомі постаті та легенди
Вампіри. Реальність і вимисел. Всесвітньо відомі постаті та легенди

Вампіри. Реальність і вимисел. Всесвітньо відомі постаті та легенди

person access_time12-05-2023, 23:23 visibility0 chat_bubble_outline0

Фольклор наділив вампірів незвичайними якостями і неординарною зовнішністю: вони лякають і водночас приваблюють людей своєю загадковістю і таємничістю. Саме тому з плином часу ці істоти стали не тільки героями старовинних оповідок і легенд, але і персонажами сучасних фільмів. Вчені стверджують, що ці кровожери – міф, проте історія знає чимало доказів, які доводять, що подібні істоти все ж існують. Де правда, а де вимисел у «вампірських» легендах? Хто є прототипом вампірів, фото яких періодично з’являються на шпальтах газет та заповнюють сторінки тематичних Інтернет-сайтів? Це ми спробуємо з’ясувати.

Відомі історичні факти та зарубіжні легенди зі світу вампірів 

Найбільш відомою постаттю зі світу вампірів,  кіно про яку знімали десятки режисерів, є граф Дракула. Його прототипом став румунський князь Влад Цепеш – найжорстокіший кривавий маніяк минулого. Він садив на кіл своїх підданих,тортував їх і спалював живцем. Хоча згадок про те, що він пив людську кров, немає, в історію Цепеш ввійшов як граф Дракула – упир, що вдень спить у труні і вбиває вночі, даруючи обраним вічне життя вампіра в обмін на їх душу. На відміну від героїв багатьох сучасних книжок і фільмів (приміром, «Щоденники вампіра»), Дракула завжди зображується страшним і потворним.

Проте іще до легенд про графа з’явились румунські повір’я про перевертнів стригоїв. Це повсталі після смерті тіла, що повертаються, щоб пити кров домашньої худоби, своїх родичів і сусідів. Основна ознака стригоя - відсутність слідів тління на похованому тілі. Для пошуку цих істот цвинтарем проводять коня, змушуючи його переступати через могили.Якщо кінь зупиняється і оминає якесь поховання, це означає, що там стригой. Його тіло ексгумували, відрізали голову і клали лицем донизу. Інколи спалювали серце чи встромляли в нього кілок. На жаль, частіше за все це робили родичі, які боялися, що мрець прийде до них.

Цікавими є й індійські вірування у вампірів. У Північній Індії є багато легенд про Брахмаракшаса - вампіроподібне створіння з головою, увінчаною кишками, і з черепом, з якого воно пило кров. Ще одним божеством, що має ікла, носить гірлянди з трупів та черепів є чотирирука богиня Калі, що випивала кров зі своїх жертв.

Близькими до слов’янських є вірування циган. Вампіри, фото яких можна побачити в мережі, схожі на образи із їх легенд. Мулло - воскреслий мрець, що став упирем, який повертається і завдає шкоди своїм близьким, бо вони недотрималися поховальної церемонії, залишили собі речі покійного замість того, щоб спалити їх тощо. Жінки-вампіри могли вести звичайне життя і навіть виходити заміж, але виснажували своїх чоловіків.

Читайте також: Містичний Львів. Личаківський цвинтар.

Відомі постаті зі світу вампірів 

Ви завжди можете зазирнути в Інтернет і подивитися, як виглядають вампіри онлайн. Проте в мережі є мало інформації про легендарні постаті цього міфічного світу, і це майже реальні вампіри окрім хіба що графа Дракули. При цьому історія знає багато випадків, коли певній людині приписували вампіризм, наприклад:

  •  Граф Варгоші, що жив у ХІІІ сторіччі, - садист і чужоложник, що відправив на той світ близько тисячі непорочнихдівчат . Вважалося, що після того, як Варгоші покінчив життя самогубством, він перетворився на вампіра – у місцевості, де він жив, більше 4-х сторіч коїлися страшні речі і зникали люди.
  •  Генріх Шпатц – «Вюрцбурзький упир». Його вважали добропорядним доктором до того, як його асистенти не розповіли, що він вбивав своїх пацієнтів і разом з дружиною випивав їх кров. Упир нібито утік з міста, залишивши за собою кривавий слід.
  •  Графиня Ержебет Баторі – «Жах Трансільванії». Садистка викрадала дівчат із навколишніх сіл і знущалася над ними.Вбивши більше 650 людей, вона була засуджена і загинула у в’язниці, після чого, за легендою, стала вампіром.
  •  Фріц Хаарманн – «Ганноверський вампір». На початку ХХ сторіччя він вбив близько 30 людей, впиваючись їм у горло з метою зібрати їх кров.

Окрім цих легендарних постатей, докази існування яких є (не беручи до уваги сам факт наявності вампіризму), існує чимало вигаданих вампірів. Це відомі герої романів і  кіно , наприклад, персонажі книг і серіалу «Щоденники вампіра», книги «Вампіри» Енн Райс, кіно-саги «Сутінки. Сага. Світанок», фільми «Нічна варта», «Денна варта», серіал «Баффі –винищувачка вампірів» тощо.

 

Хто такі вампіри насправді?

Звичайно, в кожній казці лише частина казки, а все інше – правда. Ось і вампіри дійсно існують. Звичайно, зовсім не в тому вигляді, в якому їх зображують легенди. Вони не агресивні і не висмоктують кров з людей, але зовнішність їх схожа на тих персонажів, яких ми побачимо, ввівши в пошукову строчку запит « Вампіри кіно ».

Причиною вампіризму є рідкісна форма генної патології - порфірія. Організм хворого перестає виробляти червонікров’яні тільця, що спричиняє дефіцит кисню і заліза в крові. Людина стає блідою, під очима з’являються темні кола,розвивається світлобоязнь. З часом деформуються сухожилля, і пальці у хворого скрючуються, а пересихання шкіри навколо губ призводить до того, що різці оголюються до ясен, і виникає ефект оскалу. Через те, що на зубах відкладається порфірин, вони набувають червоного кольору. Тобто зовні людина виглядає як справжні вампіри, фото яких можна побачити у мережі. Лякало й те, що вони не могли їсти часник – сульфонова кислота, що в ньому міститься,посилює ушкодження тіла. Саме тому такі люди викликали страх і породжували моторошні міфи, адже вони виглядають,немовби створіння на тематичних картинках «вампіри онлайн».

На щастя, зараз цю хворобу навчилися лікувати, а хворіє нею лише 1-2 людини з 400 тисяч. Крім того, наука категоричностверджує, що вовкулаки, упирі і інші страхітливі істоти – вигадані, і насправді їх не існує. Вірити у них, чи ні –вирішувати вам, але краще, мабуть, погодитися з об’єктивною оцінкою вчених.

Ctrl
Enter
Помітили помИлку
Виділіть і натисніть Ctrl+Enter

Схоже за змістом:

Свічки для торта та свічки цифри

personadmin access_time31-лип-2023

Свічки для торта - це чарівний і незамінний аксесуар для будь-якої святкової випічки. Вони додають

Спортивно-танцювальний колектив Lviv Angels

personadmin access_time23-чер-2023

Спортивно-танцювальний колектив Разом з клубом “Львівські янголи” продуктивно функціонує й

Коментарі (0)

Добавити коментар